YOUNG CULTURAL AMBASSADORS - međunarodni eTwinning projekt

Pojam ''kulturne svijesti'' bitan je dio procesa obrazovanja mladih ljudi. Mladi s kulturnom sviješću postaju kulturno osjetljivi i poštuju različitosti. Razvijaju pozitivan osjećaj identiteta i grade samopoštovanje. Vođeni ovom mišlju, početkom školske godine 2022./2023., zajedno s učiteljicom iz Turske, pokrenuli smo projekt pod nazivom Young Cultural Ambassadors (Mladi ambasadori kulture).

Projekt je okupio učitelje i učenike iz 8 različitih zemalja, ali i ojačao suradnju četiriju učiteljica IV. osnovne škole Bjelovar, koje su sudjelovale u organizaciji i provedbi aktivnosti za učenike sedmih i osmih razreda. Učenici su članovi različitih izvannastavnih aktivnosti i/ili pohađaju dodatnu nastavu iz triju predmeta: Engleskoga jezika (učiteljice Ivana Čoklo i Daniela Nejašmić), Hrvatskoga jezika (učiteljica Željka Kalabek) i Povijesti (učiteljica Ivana Smolec Mustapić). Obzirom na to da su ciljevi projekta vezani uz upoznavanje različitih elemenata kultura partnerskih zemalja (povijesne znamenitosti i mjesta, tradicionalni plesovi, glazba, igre, literatura, jezik), znanja i suradnja učiteljica iz navedenih predmeta omogućili su interdisciplinarni pristup osmišljavanju i realizaciji projektnih aktivnosti.

Učenici i učitelji razvili su svoje vještine kreativnog razmišljanja, proširili svoja gledišta i obogatili svoja znanja iz različitih predmeta razvijajući pritom vlastite komunikacijske i digitalne kompetencije. Istraživanje povijesti, kulture i tradicije vlastite zemlje i upoznavanje osobitosti zemalja partnera doprinijelo je razvoju identiteta, samopoštovanja i prihvaćanja kulturne raznolikosti kod svih sudionika projekta.

Više o samom projektu, aktivnostima i rezultatima projekta pogledajte na poveznici:

YOUNG CULTURAL AMBASSADORS – wakelet collection

Tekst i fotografije: Daniela Nejašmić

objavio: Daniela Nejašmić   datum: 10. 7. 2023.