preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2011.

Ukupno: 1340863
 

 

 

 

 

 

Projekti u školskoj godini 2022./2023.

Mala škola biologije - projekt za darovite učenike

Odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja o sufinanciranju projekata rada s darovitim učenicima u osnovnim i srednjim školama u školskoj godini 2022./2023., projekt IV. osnovne škole Bjelovar "Mala škola biologije" bit će sufinanciran s 3.490,27 € (26.297,44 kn). Projekt su osmislili učitelji IV. osnovne škole Bjelovar: Tamara Brozović Jurišić (voditeljica projekta), Sanja Pavin i Filip Marohnić.

Opis projekta:

Iskustvo je pokazalo da s razvojem prirodoznanstvenih kompetencija treba krenuti što ranije. Ovaj projekt će omogućiti darovitim učenicima drugog i trećeg razreda IV. osnovne škole Bjelovar stjecanje i razvoj prirodoznanstvenih  kompetencija na višim razinama te ih pripremiti za dodatnu nastavu Prirode i Biologije u višim razredima osnovne škole. Kroz niz bioloških radionica učenici će samostalno izvoditi pokuse i praktične radove te na taj način razvijati kreativnost, kritičko mišljenje, sposobnost promatranja i uočavanja uzročno - posljedičnih veza u prirodi, ekološku svijest te ih u konačnici osposobiti za cjeloživotno učenje.

Cilj projekta:

Cilj projekta je omogućiti darovitim učenicima drugog i trećeg razreda IV. osnovne škole Bjelovar stjecanje i razvoj prirodoslovnih  kompetencija na višim kognitivnim razinama - razvoj kreativnosti, kritičkog mišljenja, socijalnih vještina kao i odgovornosti prema očuvanju prirodnog i društvenog okoliša. Tijekom čitave provedbe, posebna će se pozornost pridavati slušanju i poštovanju glasa djece kako bi ih se dodatno osnažilo i aktivno uključilo u kreiranje projektnih aktivnosti.

Tijek ostvarivanja naših projektnih aktivnosti možete pogledati ovdje.

 

Malim koracima prema održivoj školi - projekt učeničke zadruge "Mrav"

Odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja o financiranju projekata u okviru izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola projekt IV. osnovne škole Bjelovar „Malim koracima prema održivoj školi“ bit će financiran s 14.000 kuna. Projekt su osmislili učitelji IV. osnovne škole Bjelovar: Tamara Brozović Jurišić (voditeljica projekta), Snježana Margetić, Filip Marohnić, Sanja Pavin i David Zdelar. 

Opis projekta:

Kada govorimo o gospodarenju otpadom, najčešće čujemo pojmove “recikliranje otpada” i “odlaganje otpada”. Mnogi misle da je „recikliranje“ prvo na što se trebamo usmjeriti. Međutim, realnost je puno drugačija. Mnoge vrste otpada se ne mogu uopće reciklirati, a većinu još uvijek nije isplativo reciklirati pa većina otpada završava na odlagalištima te u morima i oceanima. Zbog toga recikliranje nije rješenje za sve. Najpoželjniji, najjednostavniji i najjeftiniji način gospodarenja otpadom je uopće ne stvarati otpad ili prenamijeniti ga u druge svrhe.  Svrha ovog projekta je polako našu školu pretvarati u održivu školu, a ovaj projekt bi bio prvi korak k tom cilju. Primijetili smo da se u našoj školi stvara velika količina otpada (stari ormari, police, stolice, drvene palete, konzerve i staklenke iz školske kuhinje, stare knjige…) koji bi se mogao prenamijeniti u različite svrhe. Stoga bismo ovim projektom, u sklopu izvannastavne aktivnosti Učenička zadruga „Mrav“, željeli približiti učenicima koncept održivog razvoja te prenamijeniti stare stvari u nove koje se mogu ponovo koristiti. Želimo stare drvene ormare popraviti, izbrusiti, obojati i udahnuti im novi život, izraditi od njih klupice za sjedenje, police za cvijeće, kućice za ptice, pirografske ukrasne predmete i sl. Od drvenih paleta bismo napravili klupe i stoliće za eko kutak u školi. Također želimo obnoviti drvenu stolariju na objektu Učeničke zadruge „Mrav“ koja je dotrajala. Prazne konzerve i staklenke iz školske kuhinje ćemo pretvoriti u posude za cvijeće, posudice za školski pribor, hranilice za ptice, vaze i ukrasne božićne predmete. Cilj nam je da Održivi razvoj kao međupredmetna tema postane zastupljeniji na nivou cijele škole u svim nastavnim predmetima te tako od malih nogu razvijati ekološku svijest kod učenika svih dobnih skupina.

Cilj projekta:

Cilj projekta je upoznati učenike s ciljevima održivog razvoja te istaknuti važnost pojedinca u globalnim promjenama klime, educirati učenike kako smanjiti produkciju otpada u školi i u vlastitom domu te kako ga prenamijeniti. Cilj nam je malim koracima našu školu pretvoriti u održivu školu, a ovaj projekt bi bio prvi mali korak prema toj kreativnoj ideji.

 

Planirane aktivnosti:

  1. Edukacije o održivom razvoju s naglaskom na smanjenje stvaranja otpada i njegovu kreativnu prenamjenu. 
  2. Stare odbačene školske ormare i klupe koji su u dobrom stanju popraviti, izbrusiti, obojati, polakirati, ukrasiti. 
  3. Stare odbačene školske ormare i klupe koji nisu u dobrom stanju rastaviti te prenamijeniti u police.  
  4. Izrada kućica i hranilica za ptice. 
  5. Izrada klupa i stolova od paleta. 
  6. Pirografska radionica – prenamjena starih drvenih sjedalica i naslona umjetničkom tehnikom ukrašavanja drva.
  7. Izrada ukrasnih predmeta (vaze, tegle za cvijeće, posudice za školski pribor, božićni ukrasi i sl.) od praznih konzervi i staklenki iz školske kuhinje salvetnom tehnikom.
  8. Akcija sakupljanja starih plišanih igračaka, slikovnica i knjiga i doniranje dječjem odjelu bjelovarske bolnice i V. osnovnoj školi Bjelovar (posebna odgojno-obrazovna ustanova za učenike s većim teškoćama u razvoju).
  9. Izrada tegli za cvijeće od cementa i odbačenog papira i stiropora. 
  10. Posjet domovima za starije i nemoćne osobe, druženje i darivanje izrađenih ukrasnih predmeta.
  11. Obnova drvene stolarije na objektu Učeničke zadruge „Mrav“. 
  12. Izrada eko kutka u školi. 
  13. Posjet učenika Reciklažnom dvorištu u Bjelovaru. 
  14. Javno objavljivanje naših aktivnosti putem društvenih mreža, na web stranici škole, u školskim i lokalnim novinama....
  15. Prezentiranje i prodaja izrađenih ukrasnih predmeta na bjelovarskom božićnom sajmu, na županijskoj smotri zadruga i nastavak akcije na Dan škole na štandu ispred škole i na gradskoj tržnici.
  16. Izrada video uratka o cijelom projektu. 

Tijek ostvarivanja naših projektnih aktivnosti možete pogledati ovdje.

                                                                                                                                                             Tekst napisala: Tamara Brozović Jurišić

 

Projekti koji će se provoditi u školskoj godini 2020./2021.

 

      Školski preventivni program

   Sinergijom do uspješne zajednice

    Djetinjstvo bez gladi

    eTwinning projekti

     Prevencija rizika od socijalne

             isključenosti i siromaštva djece

     Jednake prilike za sve

     Stem junaci

     Power to Change - Erasmus

     Inclusive Net - Erasmus

     Spelling Bee 

     Najljepši školski vrtovi

     Čitanjem do zvijezda - natjecanje u znanju i kreativnosti

     Međuškolski književni kviz

    First LEGO liga - natjecanje u robotici

    Croatian Makers liga

        Nađi knjigu! - projekt snalaženja u knjižnici

        Superčitači 2

        Recimo zajedno - Stop nasilju

Oglasna ploča

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


e-Dnevnik

e-Dnevnik
Lista linkova je prazna

Dokumenti

Djetinjstvo bez gladi




preskoči na navigaciju