preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2011.

Ukupno: 1341015
MRAV

  

VELIKI USPJEH NAŠE UČENIČKE ZADRUGE !

              Istraživački rad naše učeničke zadruge „Gdje da smjestim mobitel?!“ osvojio je prvo mjesto na 35. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske koja se održavala od 26. – 29. 9 2023. g. u Poreču. Učenik 8.d razreda, Donat Jurišić, dostojno je predstavio našu školu i našu učeničku zadrugu prezentirajući istraživački rad pred Državnim prosudbenim povjerenstvom. Mentorica Tamara Brozović Jurišić ističe da su dobra ideja, zajedništvo, timski rad i upornost ključ uspjeha ovog istraživačkog rada. Osim Donata i njegove mentorice, u provedbi istraživačkog rada su sudjelovali učitelji Dijana Pertunaj i Filip Marohnić te učenice Anabella Popović i Ria Laktaš. Ponosni smo na naše zadrugare i želimo im u budućnosti još puno pobjeda!

Sažetak istraživačkog rada „Gdje da smjestim mobitel?!“:

              U želji da pokažemo kako učenička zadruga može pozitivno utjecati na zdravlje, stvaralaštvo, ekološku svijest te poduzetničku komponentu u razvoju učenika, odlučili smo osmisliti novi proizvod kojim bi prezentirali našu učeničku zadrugu – stalak za mobitel. Proučavanjem literature i razgovorom s učenicima i djelatnicima naše škole utvrdili smo da se dugotrajnim korištenjem mobitela na neadekvatan način javljaju određene zdravstvene tegobe. Proveli smo ankete na određenom uzorku djelatnika i učenika koje su to i potvrdile. Ujedno smo na temelju analize rezultata anketa dobili potvrdu da postoji interes za proizvodom koji smo željeli napraviti. Izradili smo stalke za mobitel recikliranjem kartonskih kutija te podijelili testnoj skupini ispitanika, koji su nakon sedam dana korištenja ispunili izlaznu anketu. Anketa je pokazala zadovoljstvo proizvodom kao i poboljšanje njihovog zdravstvenog stanja. Zaključili smo da je stalak za mobitel koristan proizvod, čuva naše zdravlje, ekološki je proizvod, isplativ je i iz tih razloga će postati dio ponude proizvoda naše učeničke zadruge.

Koraci u izradi stalka za mobitel:

                                                                                                                                                                                         Učiteljica: Tamara Brozović Jurišić

 

 Projekt učeničke zadruge "Mrav" u školskoj godini 2022./2023.

"Malim koracima prema održivoj školi"

Odlukom Ministarstva znanosti i obrazovanja o financiranju projekata u okviru izvannastavnih aktivnosti osnovnih i srednjih škola projekt IV. osnovne škole Bjelovar „Malim koracima prema održivoj školi“ bit će financiran s 14.000 kuna. Projekt su osmislili učitelji IV. osnovne škole Bjelovar: Tamara Brozović Jurišić (voditeljica projekta), Snježana Margetić, Filip Marohnić, Sanja Pavin i David Zdelar. 

Opis projekta:

 Svrha ovog projekta je polako našu školu pretvarati u održivu školu. Primijetili smo da se u našoj školi stvara velika količina otpada (stari ormari, police, stolice, drvene palete, konzerve i staklenke iz školske kuhinje, stare knjige…) koji bi se mogao prenamijeniti u različite svrhe. Stoga bismo ovim projektom, u sklopu izvannastavne aktivnosti Učenička zadruga „Mrav“, željeli približiti učenicima koncept održivog razvoja te prenamijeniti stare stvari u nove koje se mogu ponovo koristiti. 

Cilj projekta:

Cilj projekta je upoznati učenike s ciljevima održivog razvoja te istaknuti važnost pojedinca u globalnim promjenama klime, educirati učenike kako smanjiti produkciju otpada u školi i u vlastitom domu te kako ga prenamijeniti. Cilj nam je malim koracima našu školu pretvoriti u održivu školu, a ovaj projekt bi bio prvi mali korak prema toj kreativnoj ideji.

 

Ostvarene projektne aktivnosti:

  • Obnova i prenamjena starih školskih ormara i stolica.
  • Izrada klupa i stolova od paleta.
  • Pirografska radionica – prenamjena starih drvenih sjedalica i naslona umjetničkom tehnikom ukrašavanja drva.
  • Izrada ukrasnih predmeta (vaze, tegle za cvijeće, posudice za školski pribor, božićni ukrasi i sl.) od praznih konzervi i staklenki iz školske kuhinje salvetnom tehnikom.

  • Izrada tegli za cvijeće od cementa i odbačenog papira i stiropora.

  • Prezentiranje i prodaja izrađenih ukrasnih predmeta na bjelovarskom božićnom sajmu pogledajte ovdje.
  • Izrada čestitki, slatkih paketa, šivanje torbi, izrada ukrasnih teglica i sadnja čuvarkuća.
  • Posjet Domu za starije i nemoćne osobe Bjelovar - pogledajte na poveznicama posjet Domu za starije i mojportal.hr 
  • Izrada eko kutka u školi.
  • Edukacija o održivom razvoju „Dizajnersko razmišljanje i kreativna prenamjena“ u suradnji s organizacijom Satelit edukacije. poveznica

  • Prezentiranje i prodaja izrađenih ukrasnih predmeta na županijskoj smotri zadruga i nastavak akcije na Dan škole na štandu ispred škole i na gradskoj tržnici.

  • Javno objavljivanje naših aktivnosti putem društvenih mreža, na web stranici škole, u školskim i lokalnim novinama....

  • Prezentiranje projekta na Županijskom stručnom vijeću za izvannastavne aktivnosti Bjelovarsko – bilogorske županije.

  • Izrada videozapisa o cijelom projektu pogledajte na poveznici Videozapis "Malim koracima prema održivoj školi"

 

                                                                                                                                            Učiteljica: Tamara Brozović Jurišić

                                               

 

  Projekt  „Razigrani vrt“

 

       

U pedagoškoj godini 2017./2018. u dječjem vrtiću Bjelovar proveden je projekt ''Razigrani vrt''. Projekt je financiran od strane Nacionalne zaklade za razvoj civilnog društva, a partneri u projektu bili su Dječji vrtić Bjelovar, Bjelovarska udruga za razvoj i zapošljavanje, IV. Osnovna škola Bjelovar te Socijalna zadruga Pružimo ruke.

Cilj projekta bio je osigurati stvaranje samoodržive oaze autohtonih sorti voća, povrća i ljekovitog bilja kod djece vrtićke dobi i djece nižih razreda osnovne škole. Svrha projekta bila je pridonijeti jačanju svijesti o očuvanju okoliša i prirode i zdravijem življenju.

U projekt je bilo uključeno oko 150 djece iz dječjeg vrtića Bjelovar (uključujući 5 djece s teškoćama u razvoju), 25 učenika IV. Osnovne škole koji su uključeni u vannastavnu grupu vrtlara i povrtlara ''Mali vrtlari'', roditelji djece uključene u aktivnosti, odgojiteljice dječjeg vrtića, učitelji osnovne škole,  članice socijalne zadruge „Pružimo ruke“, volonteri i suradnici.

Provedenim aktivnostima nastojali smo stvoriti uvjete za poticanje zdravog načina života, očuvanje okoliša i stvaranje dobrih navika od najranije dobi, kao i razviti motivaciju za više aktivnosti i boravka u prirodi. Kroz projekt nabavili smo  sadnice, sjeme i bilje kao i opremu potrebnu za održavanje  i očuvanje vrtova vrtića i škole.

Dodatna vrijednost projekta očituje se i u osnaživanju suradnje dječjeg vrtića i osnovne škole te stvaranje lakše i nesmetane prohodnosti djece iz vrtića u školu.

Polazište i opravdanost za projekt našli smo u Nacionalnom kurikulumu čija načela  čine vrijednosna uporišta, a to su fleksibilnost odgojno – obrazovnog procesa, partnerstvo  vrtića s roditeljima i širom zajednicom, osiguranje kontinuiteta u odgoju i obrazovanju te otvorenost za kontinuirano učenje i spremnost na unapređivanje prakse.

Vodič kroz ''Razigrani vrt'' provesti će vas kroz aktivnosti stvaranja autohtone oaze voća, povrća i ljekovitog bilja, što je početak stvaranja svijesti o važnosti održivog razvoja.

 

https://wetransfer.com/downloads/a2a9413498942943e3a97cffff3e914b20180912093323/aa77234176f49ab96a20ce6cdbadda0e20180912093323/76a61e

 

RAZIGRANI VRT

 

 

U pedagoškoj godini 2017./2018. Dječji vrtić Bjelovar i 4. Osnovna škola provodit će projekt „ Razigrani vrt “ koji u potpunosti financira Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva. Suradnik u projektu je socijalna zadruga „Pružimo ruke“, a projekt se provodi u ustanovama čiji je osnivač Grad Bjelovar .

Svrha projekta je širenje svijesti o važnosti zaštite okoliša i prirode, poticanje međugeneracijskog učenja uključivanjem roditelja, baki, djedova u   volonterske akcije uređenja okoliša vrtića i škole. 

Više o projektu možete pročitati u priloženom dokumentu na dnu stranice.

 

 

 

 

 

 

UČENIČKA ZADRUGA "MRAV"

 

 

     Učenička zadruga „Mrav“ započela je s radom u IV. osnovnoj školi Bjelovar u školskoj godini 2003./2004. Prve sekcije koje su djelovale u okviru zadruge bile su Vezilje i Keramičari. Sekciju Vezilje dugi niz godina vodila je učiteljica razredne nastave Marija Marčetić, a sekciju Keramičari učiteljica likovne kulture Estera Levi. Unutar zadruge bile su aktivne sekcije Voćari koju vodio učitelj Filip Marohnić i Obrada drva koju su vodili učitelji tehničke kulture Ines Tićak, Siniša Mrzlečki i Olivera Milanović. U šk. g. 2016./2017. Učenička zadruga „Mrav“ obuhvaća devet sekcija: Mali kreativci (voditeljica Goranka Višić), Cvjećari (voditeljica Snježana Margetić), Drvodjeljci (voditelj Filip Marohnić), Povrtlari (voditeljica Daria Javurek), Likovna skupina (voditeljica Dijana Pertunaj), Eko grupa (voditeljica Tamara Brozović Jurišić), Domaćinstvo (Ivana Sabljak), Lutkari (voditeljica Nikolina Vuković) i Mali ekolozi (voditeljica Ivana Kudumija). Svrha zadruge je prezentiranje učeničkih uradaka na izložbama i smotrama te izrada i prodaja zadružnih proizvoda na sajmovima za potrebe zadruge i u humanitarne svrhe te očuvanje kulturne baštine našeg zavičaja. Od šk. g. 2016./2017. škola će započeti s projektom „Najljepši školski vrtovi“, a proizvodi školskog vrta koristit će se za prehranu učenika u školskoj kuhinji. U radu zadruge, uključivši sve njene sekcije, sudjeluje oko 70 učenika.

     Zadruga je sudjelovala na mnogim smotrama i postigla zapažene rezultate od kojih treba istaknuti 3. mjesto Keramičarske sekcije na XIII. smotri učeničkog zadrugarstva u Kaštel Starom te 2. mjesto sekcija Vezilje i Obrada drva na XXII. državnoj smotri učeničkih zadruga u Podgori s projektom „Kuhinja moje bake“.

     Prijašnji voditelji učeničke zadruge bili su: Franjo Bemšić, Ljerka Klačić-Dragičević, Ivana Smolec-Mustapić, Daria Vuglovečki, a sadašnji voditelj zadruge je David Zdelar.    

NEŠTO O SEKCIJAMA NAŠE ZADRUGE:

Vrtlari

voditelj: Filip Marohnić

Vrtlarenje bi trebalo biti u životu svakog čovjeka, bilo u vrtu, kraj kuće ili u stanu s balkonom. Velikog je značenja posaditi sjemenku povrća koja pravilnim održavanjem izraste u biljku koja nam donosi plod jer vodimo brigu o njoj, pazimo ju, trudimo se da izraste i urodi plodom. Vrtlarenje razvija motoriku kod djece te je važan dio pravilnog odrastanja jer stvara svijest o brizi za druge. Biljka je kao i čovjek - prema njoj moraš biti pažljiv, nježan, svaki dan ju obilaziti i vidjeti treba li joj nešto, a ona tvoj trud nagradi finim i ukusnim plodom. Zato je vrtlarenje dobar izbor vašeg djeteta jer će svaki mali vrtlar imati priliku svoju biljku posaditi u zajednički školski vrt te voditi brigu o njoj.

Likovna skupina

voditejica: Dijana Pertunaj

Likovna skupina formirana je od 2016. / 2017. godine, broji  10 učenika od  5. do 8. razreda kojima je interes kreativno se izraziti u likovnom stvaralaštvu. Način realizacije se ostvaruje kroz likovne radionice, grupni i individualni rad  tri sata tjedno ponedjeljkom, utorkom, srijedom i četvrtkom.  Cilj likovne skupine je kroz stvaralački potencijal svakog učenika postići zainteresiranost za likovna područja i kulturnu baštinu. Daljnji program likovne skupine temelji se na istraživačkom radu, sudjelovanju u natječajima, natjecanjima i  smotrama.

Učenička zadruga “Mrav” unutar koje djeluje i Likovna skupina sudjelovala je na 28. smotri učeničkih zadruga Republike Hrvatske u Zadru od 4. do 7. listopada 2016. godine.  

Cvjećari

voditeljica: Bernarda Musović

      

 

Sekcija Cvjećari djeluje  u sklopu  školske zadruge „Mrav“. U sklopu zadruge sudjelujemo na smotrama - županijskim i državnim, obilježavamo značajne datume te sudjelujemo i  izlažemo proizvode na školskim priredbama povodom Dana kruha, Dana škole i Božićnom sajmu.

Najvažnije aktivnosti grupe su razvijanje svijesti o korisnosti  biljaka u životnom prostoru, ekološke svijesti učenika, razvijanje i njegovanje radnih navika, odgovornosti, samostalnosti  i poduzetnosti  te osposobljavanje učenika za buduće zanimanje ili hobi.  Uzgajamo začinsko bilje, njegujemo i  brinemo se o biljkama unutar škole i u školskom dvorištu, sadimo i presađujemo biljke. Također povodom blagdana organiziramo radionice recikliranja staroga papira od kojeg radimo čestitke za Božić te izrađujemo adventske vijence.

Sekcija je namijenjena svim zainteresiranim učenicima, broji oko 10 učenika i održava se 2 puta tjedno.

Srijedom od 12:20-14:00 te četvrtkom od 13:10-13:55 i petkom od 12:20-13:05. 

Povrtlari

voditeljica: Daria Vuglovečki

Ova sekcija s radom je započela 2016./2017.g., a namijenjena je učenicima predmetne nastave. Cilj sekcije je razvijanje radnih navika, odgovornosti i poduzetnosti te njegovanje ekološke svijesti. Kroz rad sekcije učenici će brinuti o školskom okolišu, razvijati svijest o korisnosti biljaka, naučit će brinuti o biljkama u okolišu škole, te o razmnožavanju i uzgoju začinskih i povrtnih biljaka. Članovi sekcije sudjelovat će u uređenju školskog vrta i povrtnjaka koji je u planu za školsku godinu 2016./2017.

Svrha sekcije je djelovanje u sklopu Učeničke zadruge „Mrav“ te prezentiranje učeničkih uradaka na izložbama i smotrama te izrada i prodaja zadružnih proizvoda na sajmovima za potrebe zadruge i u humanitarne svrhe te očuvanje kulturne baštine našeg zavičaja.

Ova aktivnost održava se 2 sata tjedno; u I.smjeni utorkom od 12:20 do 13:05 h, te u II.smjeni četvrtkom od od 12:20 do 13:05 h.

Mali kreativci

voditeljica: Goranka Vuković

Mali kreativci djeluju od školske godine 2009./10. Trenutno su u skupinu uključeni učenici prvih i drugih razreda, a skupina broji 27 članova. Za ovu skupinu podjednako pokazuju interes i dječaci i djevojčice. 

Mali kreativci sudjeluju u mnogobrojnim natječajima na kojima su do sada postigli mnogo uspjeha. Sudjelovali su i na županijskim i državnim smotrama učeničkog zadrugarstva te u organizaciji i realizaciji radionica i sajmova povodom Dana škole, Božić, Uskrsa i slično. 

Učenici se bave izradom različitih uporabnih predmeta, nakita, ukrasa, poklona za najbliže, rekvizita za nastavu, igračaka, uređuju vlastitu učionicu, iskorištavaju otpad i daju mu uporabnu svrhu te prikupljaju različite pririodne materijla i kreativno ih iskorištavaju. 

Kod učenika se razvija kreativnost, koncentracija,  fina motorika, poduzetnički duh, ekološka svijest, učenici se potiču na zaštitiu i očuvanje okoliša iskorištavanjem otpada i prirodnih materijala. 

U radu skupina jako mnogo pomažu i roditelji učenika, nerijetko se uključuju u radionice i isto tako jako mnogo pomažu u nabavi materijla za naše radionice. Zahvaljujući roditeljima nabavili smo i pištolje za vruće ljepilo koji nam uvelike pomažu u radu skupine. 

RAD NAŠE ZADRUGE:

25. ožujka 2017.

UČENIČKA ZADRUGA MRAV

SUDJELOVALA NA MEĐUŽUPANIJSKOM SUSRETU ZADRUGA

Učenici članovi učeničke zadruge Mrav zajedno sa svojim voditeljima, učiteljima Filipom Marohnićem, Dijanom Pertunaj i Darijom Vuglovečki, sudjelovali su u subotu, 25. ožujka 2017. na međužupanijskom susretu učeničkih zadruga Bjelovarsko-bilogorske i Virovitičko-podravske županije koji je održan u Velikom Trojstvu. Naši učenici su svojim mladim kolegama iz drugih učeničkih zadruga demonstrirali putem radionice postupak izrade soka od jabuke, a i sami su sudjelovali na radionicama drugih zadruga.

Nakon održanih radionica, slijedio je ručak u planinarskome domu Kamenitovac i druženje uz obilje igre i veselja. 

Možete  pogledati i kratku reportažu o ovom susretu  koja je bila prikazana na HRT-u.  link:     https://youtu.be/MSP62cKHh9w

 

16. prosinca 2016.

BOŽIĆNI SAJAM

U SKLOPU MANIFESTACIJE BOŽIĆ U BJELOVARU

 

Učenička zadruga Mrav organizirala je prodaju svojih proizvoda u sklopu manifestacije Božić u Bjelovaru na središnjem gradskom trgu.

Svoje proizvode prodavali su Mali kerativci s učiteljicom Gorankom Vuković, Povrtlari s učiteljem Filipom Marohnićem, Mali ekolozi s učiteljicom Ivanom Đurkijom, Cvjećari pod vodstvom nastavnice Bernarde Musović te Povrtlari koje vodi Daria Vuglovečki.

U ponudi su bili božićni vijenci, božićne slike, borići, ukrasi za bor, čestitke, božićna pšenica, torbice, podmetači za čaše, svijećnjaci i slično. Prodaja je bila više nego dobra, prodalo se gotovo sve.

Zahvaljujemo roditeljima koji su u velikom broju posjetili naš štand te kupnjom pomogli daljnji rad naše učeničke zadruge. Sav novac ide za nabavu novog materijala te daljnji rad zadruge.

4. - 7. listopada 2016.

Sudjelovanje na 28. smotri učeničkog zadrugarstva Republike Hrvatske

predstavljanje Županijskog stola Bjelovarsko-bilogorske županije

 

20.5.2016.

PRODAJNI SAJAM POVODOM DANA ŠKOLE

11.4.2016.

ŽUPANIJSKA SMOTRA ZADRUGA

OSVOJENO 4. MJESTO I PLASMAN NA DRŽAVNU SMOTRU ZADRUGA

 

12.12.2015.

BOŽIĆNI SAJAM

 

 

 

Priloženi dokumenti:
Razigrani vrt.docx

Oglasna ploča

Kalendar
« Travanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
Prikazani događaji


e-Dnevnik

e-Dnevnik
Lista linkova je prazna

Dokumenti

Djetinjstvo bez gladi




preskoči na navigaciju