preskoči na sadržaj

Login
Korisnik:
Lozinka:
Brojač posjeta
Ispis statistike od 5. 4. 2011.

Ukupno: 1335889
Razmnožavanje afričke ljubičice

Razmnožavanje afričke ljubičice


Vrlo raširena i omiljena među cvatućim biljkama svakako je afrička ljubičica (Saintpaulia). Otkrio ju je krajem 19. stoljeća njemački znanstvenik Walter Saint Paul koji ju je uspješno prenio u domovinu gdje je postala pravi hit. Broji oko 20 vrsta od kojih su mnoge ugrožene i zaštićene, prije svega zbog nestanka njihovih prirodnih staništa.
Ova prekrasna biljka, uz malo redovite njege krasiti će svojim cvjetovima Vaš dom od ožujka do listopada.
 Da bismo u našem domu imali puno ovih prekrasnih biljaka ne moramo ih kupovati nego ih možemo sami uzgojiti. Mi smo ju razmnožili putem lisnih reznica (vegetativno razmnožavanje) na slijedeći način:

  • Uzeli smo list iz roditeljske biljke zajedno s peteljkom na način da smo oštrim nožem odsjekli list srednje veličine pod kutem od 45º. Dužina drške lista treba biti oko 2,5cm.
  • Posadi se tako da dno plojke lista leži na samoj površini komposta. Drži li se reznica mjesec dana na temperaturi 18-21°C počinje se formirati korijenje.
  • Na toj se temperaturi nakon šest dana, ako je sve u redu, pojavljuju  mladice. Kada narastu do promjera od oko 5 cm, može ih se rasaditi svaku zasebno u novu posudicu.
  • Za 8-10 mjeseci iz reznice se na taj način formira odrasla biljka koja cvate.

Isto tako lisna reznica se može staviti u vodu, pričekati da pusti korijenje i zatim posaditi u posudicu.
Biljke je najbolje razmnožavati u proljeće, iako to nije uvjet jer ih se može razmnožavati i tokom cijele godine.
Nakon što smo ih uspješno razmnožili treba se o njima i brinuti.

  • Afričke ljubičice traže mjesto sa puno svjetla, ali ne podnose jako i direktno sunce. Idealne su za njih ljetne temperature od 15-22°C pa tada i najviše cvjetaju.
  • Zimi se preporučuje minimalna temperatura od 13°C.
  • Također ova biljka ne voli hladnu vodu na svojim listovima i cvjetovima, pa se preporučuje zalijevanje mlakom vodom odozdo, a višak vode koji ostane na tanjuriću pola sata nakon zalijevanja trebalo bi odliti.
  • Za održavanje visoke vlažnosti preporučuje se biljku staviti na tanjurić ili podlošku na kojoj se nalazi malo vlažnog šljunka.
  • Dohranjivati tekućim gnojivom svakih 14 dana.
  • Uvele cvjetove i listove potrebno je redovito uklanjati i to tako da se otrgnu tik uz dno.

 

Cvjećari

Cvjećari

 

Sekcija Cvjećari djeluje  u sklopu  školske zadruge „Mrav“. U sklopu zadruge sudjelujemo na smotrama-županijskim i državnim, obilježavamo značajne datume te sudjelujemo i  izlažemo proizvode na školskim priredbama povodom Dana kruha, Dana škole i Božićnom sajmu.
Najvažnije aktivnosti sekcije su razvijanje svijesti o korisnosti  biljaka u životnom prostoru, ekološke svijesti učenika, razvijanje i njegovanje radnih navika, odgovornosti, samostalnosti  i poduzetnosti  te osposobljavanje učenika za buduće zanimanje ili hobi.  Uzgajamo začinsko bilje, njegujemo i  brinemo o biljkama unutar škole i u školskom dvorištu, sadimo i presađujemo biljke. Povodom blagdana organiziramo radionice recikliranja staroga papira od kojeg radimo čestitke za Božić te izrađujemo adventske vijence.
Sekcija je namjenjena je svim  zainteresiranim učenicima; ima desetak učenika i održava se dva do tri puta tjedno:

  • Srijedom od 12:20-14:00,
  • Četvrtkom od 13:10-13:55,
  • Petkom od 12:20-13:05.

Voditeljica sekcije je Bernarda Musović.

-----------------------------------------------------------------------------------

Izrada adventskih vijenaca

Advent je pred vratima, grupa cvjećara se odlučila na izradu adventskih vjenčića. Radionica je započela 23. studenoga 2016. i  trajala je 2 školska sata. Pokazali smo kreativnost  te u izradu unijeli dašak osobnosti i dobro se zabavili.

Sijanje pšenice

Pšenicu smo posijali 13. prosinca na dan Svete Lucije koja slovi kao navjestiteljica boljih vremena. Sijanje Božićne pšenice dugačka je tradicija pretkršćanskog porijekla, kao simbol obnove života i plodnosti.

Prvi korak je pšenicu staviti u malo vode i ostaviti preko noći kako bi nabubrila i kasnije uspješno klijala. Treba pronaći odgovarajuću posudu u koju ćete posijati pšenicu. Najpraktičnije su plitke posude, najbolje u tanjur gdje stavimo tanji sloj vate (oko 1 cm) ili u našem slučaju zemlje, a na nju toliko pšenice da napravimo sloj debljine 1-2 cm. Pažljivo polijemo vodom  koja će pšenici davati potrebnu vlažnost. Svaki dan je potrebno dodavati vodu. Nakon nekoliko dana pšenica će niknuti, a posudicu s pšenicom treba držati pokraj izvora svjetlosti, najbolje prozora.

Narodna vjerovanja kažu da gustoća, boja i sočnost izniknulih vlati pšenice pretkazuju bolju ili lošiju žetvu. Znači ako je gusta, pune boje i čvrstih vlati bit će dobra žetva ili preneseno, vama će biti bolja, zdravija i uspješnija godina.

 

Sretan Božić i ispunjenje svih Vaših želja u 2017. godini žele vam CVJEĆARI!

  

 

 

Oglasna ploča

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji


e-Dnevnik

e-Dnevnik
Lista linkova je prazna

Dokumenti

Djetinjstvo bez gladi




preskoči na navigaciju