ČITAMO MI ...... U BJELOVARSKIM OBITELJIMA

Već šest godina nacionalni projekt „Čitamo mi, u obitelji svi“ upravo želi unutar obitelji osvijestiti potrebu za čitanjem, dobrobiti koje ono donosi i za obitelj kao zajednicu i za dijete kao mladu osobu čije se čitalačke navike tek formiraju.

Zbog toga smo se i ove godine uključili u projekt poticanja čitanja u obitelji. Dio smo velike obitelji od 129 škola diljem Republike Hrvatske u kojima će ove školske godine učenici trećih razreda svojim kućama nositi ruksak napunjen knjigama. Brojka od 4440 učenika, među kojima su i učenici naše škole, impresivna je.

Projekt je 2011. godine pokrenula Hrvatska mreža školskih knjižničara i ovo je njegov šesti ciklus. Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta prošle je godine na temelju analize Agencije za odgoj i obrazovanje objavilo pozitivno mišljenje o projektu te dalo potporu stručnim suradnicima knjižničarima da ga provode u svojim školama.

U našoj, IV. OŠ Bjelovar, projekt provodimo šest godina, od samog početka. Ove će godine u projektu sudjelovati 45 učenika. Kupnju knjiga omogućila nam je donacija privatne osobe koja je tako pokazala da prepoznaje, potiče i želi promovirati čitanje u obitelji kao važan i nezamjenjiv vid odgoja budućih čitatelja, i da itekako shvaća kako financiranjem svoje školske knjižnice namjenskim sredstvima, ne samo za lektiru, već i za sve ostale predmete, a posebice za rekreativno čitanja (čitanje iz užitka), što je u skladu s UNESCO-vim i IFLA-inim smjernicama za školske knjižnice, ulaže u budućnost svoje djece.

Učiteljice trećeg razreda, Daliborka Tomašević, Dragica Budić, Nikolina Vuković, Jadranka Blažević i Lidija Petreković u suradnji s knjižničarkom Dejanom Bedeković promovirale su među djecom i roditeljima projekt Čitamo mi, u obitelji letcima i usmenom predajom te su se u naš projekt ove godine uključilo 45 obitelji, 37 obitelji iz matične škole i 8 obitelji iz područne škole Gornje Plavnice. Oni će se izmjenjivati kroz pet dana do kraja ožujka.

Projekt smo započeli u petak, 20. siječnja 2017. kada su prvi učenici naših trećih razreda svojoj kući ponijeli ruksak s knjigama. U ruksaku se, osim osam različitih knjiga, nalazi i Bilježnica dojmova. U Bilježnicu dojmova pišu kraći sastavak u kojem prenose osobne dojmove i osjećaje o obiteljskom čitanju. Po vlastitoj želji mogu i napisati pjesmu.

Prvi učenici su bili:

Ella Bartolić, 3. a

Iva Bednaić, 3. b

Leo Strašek, 3. c

Lena Alebić, 3. d

Nakon pet dana boravka knjiga u njihovim obiteljima, danas, u srijedu 25.1. čuli smo njihove dojmove. Pogledajte/pročitajte njihove divne dojmove, crtež i pjesmicu:

„želim da svi uživate u  ovim    knjigama, poučne su i zabavne. A    posebno strip 'Vremeplovci'“ (Iva Bednaić, 3. b)

U petak sam jedva dočekala da vidim koje su knjige u naprtnjači. U mojoj obitelji se knjige posuđuju i kupuju. Kad sam iz škole došla kući, prelistala sam sve knjige i pokazali ih mami, tati i seki. U subotu sam čitala seki… Tata je rekao da mami prepušta zbirku pjesama a on će s mnom i sekom rješavati Umne izazove. U nedjelju i ponedjeljak smo svi sa sekom vježbali izgovor slova L zahvaljujući knjizi Kako D postaje R… U utorak smo sjeli za stol, prelistali ostale knjige i zapisali si naslove i autore kako bi ih sve posudili i do kraja pročitali.“ (Lena Alebić, 3. d)

Prošle godine moja teta, knjižničarka iz Zagreba, pričala mi je o projektu „Čitamo mi, u obitelji svi", koji se već neko vrijeme provodi u njezinoj školi. Potajno sam priželjkivala da taj projekt bude i u našem razredu. Kad sam čula da će se projekt provoditi u mom razredu, bila sam jako sretna. Pošto sam prva u imeniku, prva sam dobila ruksak. Čim sam se vratila iz škole, odabrala sam si tri knjige za čitanje po svom izboru. Od tih knjiga najviše mi se svidjela Mama Mu u knjižnici… Mojoj sestri se svidjela knjiga Šest guba i jedan užas… Mami i tati svidjela se knjiga Dijete – istraživač i stvaralac. Zadovoljna sam ovim projektom i sviđa mi se kako je povezala moju obitelj„ (Ella Bartolić, 3. a)

Unutar Hrvatske mreže školskih knjižničara, udruge koja okuplja knjižničare osnovnih i srednjih škola u Republici Hrvatskoj, razvila se ideja koja već šest školskih godina (od 2011. do danas) potiče na čitanje mnoštvo učenika, njihovih roditelja i članova uže obitelji. Tijekom tog razdoblja u projektu je čitalo 25.943 učenika, oko 84.000 roditelja i članova uže obitelji, a projekt je provodilo 600 knjižničara.

Obitelji naše škole koji podržavaju projekt su obitelji sljedećih učenika:

Ella Bartolić

Ana Krce

Karlo Platiša

Dorotea Sitaš

Hvala vam što pokazujete da vam je čitanje važno i da cijenite svaki trenutak proveden sa svojom djecom u čitanju u svoje slobodno vrijeme! Hvala što prepoznajete važnost ovog projekta, te dobrobiti koje može donijeti obitelji!

Nakon završetka projekta knjige će postati dio knjižnog fonda naše knjižnice tako da će i svi drugi učenici te knjige moći posuditi i pročitati, nakon projekta.

knjižničarka : Dejana Bedeković

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 25. 1. 2017.

ČITAMO MI ...... U BJELOVARSKIM OBITELJIMA

Prvi učenici su bili:

Ella Bartolić, 3. a

Iva Bednaić, 3. b

Leo Strašek, 3. c

Lena Alebić, 3. d

Obitelji naše škole koji podržavaju projekt su obitelji sljedećih učenika:

Ella Bartolić

Karlo Platiša

Dorotea Sitaš

knjižničarka : Dejana Bedeković

objavio: Jadranka Solar-Šorgić   datum: 25. 1. 2017.