Županijsko prvenstvo učenika u šahu

Svake godine Savez školskih športskih društava Bjelovarsko-bilogorske županije organizira natjecanje u šahu za djevojčice i dječake osnovnih škola.

Ove šk. g. održano je županijsko natjecanje u općinskom domu u Rovišću u četvrtak, 15. prosinca 2016. od 9h do 14h.

Iz naše škole je na županijskom natjecanju, nakon održanog školskog turnira 2. prosinca 2016., branilo boje naše škole naših petero učenika:

Jan Rastović, 4. c kao kapetan ekipe;

Jakov Markovinović, 8. b kao 1. član ekipe

Sven Špajgl, 8. b kao 2. član ekipe

Matej Kozić, 8. d kao 3. član ekipe i

Josip Ropoša, 8. d kao rezervni igrač.

Naša škola nastupila je u konkurenciji dječaka, a sudjelovale su i OŠ Đulovac, OŠ Rovišće, OŠ S. Kolara Hercegovac, OŠ Berek, I. OŠ Bjelovar, OŠ Štefanje i ČOŠ J. Amosa Komenskog Daruvar (ukupno 7 ekipa - 28 igrača).

Naša ekipa je zajedničkim snagama osvojila 9 bodova od 10 s 4 pobjede, 1 remijem i 1 porazom te se smjestila na 3. mjesto na županijskom natjecanju u šahu. Na poludržavno natjecanje se upućuje samo prva.

Remi može nastati iz više situacija, uključujući i sporazumni remi, pat, pravilom tri ponavljanja, pravilom pedeset poteza ili remi nemogućnošću da bilo koji igrač matira (obično jer nema dovoljno materijala da se napravi mat). Kod nas je bila u igri uglavnom zadnja situacija.

Zanimljivo je da smo, nakon 15 godina, prvi pobijedili jaku šahovsku ekipu šahovskog kluba "Ivan Dvoržak" iz Rovišća s 2,5 od 4 pobjede. No, kako smo u kasnijim partijama  izgubili od ekipa Vihor (II. OŠ Bjelovar) i Prve (I. OŠ Bjelovar), smjestili smo se na treće mjesto.

Također, naši dečki već tri godine zaredom ostvaruju zavidne rezultate na županijskim prvenstvima (2. mjesto - 2014., 3. mjesto - 2015. i 3. mjesto - 2016.).

Nadamo se da će mlada ekipa šahista nastaviti niz naših sadašnjih šahista osmaša.

Vrijedno je spomenuti da naša jaka šahovska ekipa u sastavu Jakova Markovinovića i Svena Špajgla s mladim pojačanjem Janom Rastovićem već niz godina osvaja i niže pobjede i na šahovskim turnirima šahovskog kluba Bjelovar.

Voditeljica šahista
                                                                Dejana Bedeković

objavio: Sanja Pavin   datum: 21. 12. 2016.

Županijsko prvenstvo učenika u šahu

Jan Rastović, 4. c kao kapetan ekipe;

Jakov Markovinović, 8. b kao 1. član ekipe

Sven Špajgl, 8. b kao 2. član ekipe

Matej Kozić, 8. d kao 3. član ekipe i

Josip Ropoša, 8. d kao rezervni igrač.

Voditeljica šahista
                                                                Dejana Bedeković

objavio: Sanja Pavin   datum: 21. 12. 2016.