Projekt Chillam, rastem, razmišljam saživio u IV. osnovnoj školi

Nakon što je Ministarstvo znanosti i obrazovanja objavilo Poziv za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova, u IV. osnovnoj školi Bjelovar odmah je rođena ideja o projektu. Stručne suradnice Romana Bićan, psihologinja, Martina Sinković, socijalna pedagoginja i učiteljice Daniela Nejašmić, učiteljica engleskog jezika, Ivana Smolec Mustapić, učiteljica povijesti, i Željka Kalabek, učiteljica hrvatskoga jezika, isplanirale su projekt, napisale kurikul te ga prijavile Ministarstvu znanosti i obrazovanja. Ministarstvo znanosti i obrazovanja odobrilo je projekt i dodijelilo školi 19.000,00 kuna za njegovu realizaciju.

S ostvarenjem projekta Chillam, rastem, razmišljam započelo se u II. polugodištu školske godine 2022./2023. kako bi se učenicima šestih, sedmih i osmih razreda, njihovim roditeljima i zaposlenicima škole osvijestila važnost mentalnog zdravlja.

Projekt je ostvaren brojnim aktivnostima: predavanjima za učenike, roditelje i učitelje; radionicama za učenike; tematskim izložbama; Tjednom talenata i Ja sam među najboljima, uređenjem prostora za učenike te tematskim sastancima.

Kako bi se učenici, roditelji i učitelji educirali, u tome su nam  pomogli partneri u projektu: Zavod za javno zdravstvo Bjelovarsko-bilogorske županije i Bjelovarska udruga za edukaciju i motivaciju Budem. Stručne suradnice – liječnica, psihologinje, psihijatrica, nutricionistica, profesorica, održale su predavanja i radionice za sve dionike projekta.

Na Učiteljskom vijeću IV. osnovne škole Bjelovar održanom 15. veljače 2023. profesorica Renata Hunjadi Brzović održala je predavanje na temu mentalnoga zdravlja prezentirajući koje su normalne razvojne promjene kod djece, koje nisu, na koje trebamo reagirati te koja je uloga učitelja.

Dana 8. ožujka 2023. psihijatrica Iva Manestar iz Zavoda za javno zdravstvo za roditelje je održala predavanje na temu Osnaživanje odnosa roditelj-dijete kroz komunikacijski model.

Klinička psihologinja Nikolina Bujan, djelatnica u Općoj bolnici „Dr. Anđelko Višić“ Bjelovar održala je predavanje Anksioznost i opsesivno-kompulzivno poremećaj koje je, kao i ostala predavanja, bilo vrlo značajno jer su sve predavačice iznijele i niz primjera s kojima su se susrele.

Nutricionistica i fitness trenerica Nikolina Sudarević  učenicima sedmih razreda održala je radionicu Prehrana za poboljšanje koncentracije, memorije i bolje raspoloženje, a na kraju radionice učenici su degustirali zdravi obrok koji su napravili uz stručni savjet nutricionistice.

Znajući da je najbolja prevencija odgojiti zdravo i informirano dijete koje će preuzeti odgovornost za svoje postupke, razvoj i zdravlje, liječnica Renata Orlović-Poljak 4. svibnja 2023. održala je predavanje učenicama osmih razreda o prvom ginekološkom pregledu i spolnom zdravlju.

Radionica Slika o sebi održana je za učenike šestog razreda. Radionica je obuhvatila nedostatak empatije, izrugivanja koja su česta među učenicima te problematična ponašanja. Radionicu je održala profesorica u srednjoj školi Tatjana Grđan i članica Udruge Budem.

Osim navedenog, voditeljice projekta, uz pomoć učitelja zadruge Mrav naše škole (T. Brozović-Jurišić, F. Marohnić), malih zadrugara, učiteljice likovne kulture D. Pertunaj  te nekolicine roditelja upotpunili su i uljepšali učenički kutak naše škole u kojemu sada sjede i uživaju naši učenici. Izrađene su klupe i stolići za učenike, donirana nam je velika ploča od iverice za učeničke radove, ideje, slike; kupljeni su taburei za sjedenje, jastuci za klupe, šest pokretnih panoa, printer u boji, školski pribor.

Kako što kvalitetnije osmisliti svoje vrijeme, prikazali su naši učenici na Tjednu talenata prikazavši čime se sve bave u slobodno vrijeme: pjesmom, plesom, glumom, slaganjem Rubikove kocke, vježbanjem, matematičkim izazovima, sviranjem, animacijom itd.

Vjerujemo da smo ovim projektom ostvarili njegove ciljeve: educirali učenike, roditelje i učitelje o važnosti mentalnoga zdravlja, potaknuli mlade na bolje poznavanje samih sebe, razvijali vještine, znanja, vrijednosti i kompetencije koje pomažu svim dionicima projekta da se nauče nositi sa svim postojećim i budućim rizičnim čimbenicima, potaknuli kvalitetnije korištenje i osmišljavanje slobodnoga vremena, potaknuli bolju suradnju i komunikaciju među učenicima i između učenika i učitelja, motivirali učenike za uključivanje u razne aktivnosti u školi i izvan nje.

U novoj školskoj godini nastavit ćemo s ovim projektom, a ideja za novi projekt ne nedostaje.

FOTOGRAFIJE: https://wakelet.com/wake/rzNfGFPuOQ1Lyo__u3IsZ

tekst napisala: Željka Kalabek, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Andrea Kašnik Jurčević   datum: 13. 7. 2023.

Projekt Chillam, rastem, razmišljam saživio u IV. osnovnoj školi

FOTOGRAFIJE: https://wakelet.com/wake/rzNfGFPuOQ1Lyo__u3IsZ

tekst napisala: Željka Kalabek, učiteljica hrvatskoga jezika

objavio: Andrea Kašnik Jurčević   datum: 13. 7. 2023.