Održan Županijski LiDraNo 2023.

Srijeda, 1. ožujka 2023. U IV. osnovnu školu dolaze učenici i njihovi mentori iz 20-ak osnovnih škola naše županije. U školi vlada uzbuđenje: hoće li sve biti na razini kakvu učitelji i učenici županijske razine smotre LiDraNo 2023. zaslužuju? Hoće li sve proći kako treba? Ulaskom malih i velikih lidranovaca u školu napetost popušta, susrećemo već poznata lica, upoznajemo nova, sve postaje opuštenije.

I napokon… Županijska smotra počinje nakon uvodnoga govora našega ravnatelja – gospodina Nikole Margetića, te predstavnika Grada – gospodina Zdravka Paveca.

Učenici su izveli četrnaest pojedinačnih i skupnih točaka dramsko-scenskog stvaralaštva (kazivanja poezije, monologa, recitala, lutkarsku predstavu, dramsko-scenske igre). Sve točke budno je motrilo Povjerenstvo za dramsko-scensko stvaralaštvo: državni izbornik Mario Kovač, kazališni redatelj, Erna Rudnički, glumica i profesor hrvatskoga jezika i književnosti Marko Dragičević.

Slijedili su okrugli stolovi za literarno i novinarsko stvaralaštvo. Prosudbeno povjerenstvo za literarno stvaralaštvo (Iva Ban, profesorica hrvatskoga jezika i književnosti, Ivana Blažeković, magistra bibliotekarstva i  Monika Herceg, književnica – odsutna) kao i Prosudbeno povjerenstvo za novinarsko stvaralaštvo (Branka Sobodić, novinarka, Sanja Klinac, novinarka, Vedran Car, radijski voditelj) s učenicima su prokomentirali njihove radove i obrazložili svoju odluku o radovima koje predlažu za državnu razinu smotre LiDraNo 2023.

U međuvremenu uslijedio je i okrugli stol dramsko-scenskog stvaralaštva. Nakon dogovora članova Povjerenstva dramsko-scenskog stvaralaštva državni izbornik Mario Kovač sve izvedbe učenika prokomentirao je, pohvalio i izvođačima dao savjete kako bi iduće izvedbe bile još bolje. Istaknuo je kako na izvedbu utječe raspoloženje izvođača, motivacija, trenutak.

Na Županijskoj smotri LiDraNo 2023. pobijedila je ljepota izgovorene, napisane i snimljene riječi i energija učenika koja se osjetila u svakome trenutku.

Članovima svih triju prosudbenih povjerenstava nije bilo lako donijeti odluke koje će učeničke radove predložiti za državnu razinu.

Prijedlozi za državnu razinu smotre LiDraNo 2023.:

1. literarno stvaralaštvo – predložena su četiri literarna rada
  1. Lopta, Petra Hrvojević, 6. razred, OŠ Mirka Pereša, Kapela, mentorica: Ivana Kerekeš
  2. Bicikl, Ivan Pavliš, 3. razred, OŠ Ivana viteza Trnskog, Nova Rača, mentorica: Martina Crnek
  3. Zakopčan u svome mraku, Maja Korpar, 8. razred, OŠ Rovišće, mentorica: Suzana Jurić
  4. Junakinja Pavlove ulice, Renata Špoljar, 5. razred, OŠ V. Nazora, Daruvar, mentorica: Marina Singer

b. novinarsko stvaralaštvo

SAMOSTALNI NOVINARSKI RADOVI – predložena su tri rada

1. Od robotike i elektrotehnike do filma i tamburice, Nikša Šepak, 7. razred, II. osnovna škola Bjelovar, mentorica: Snježana Kos
  2. Zauvijek zajedno, Laura Komar, 7. razred, III. osnovna škola Bjelovar, mentorica: Mira-Ankica Klarić
  3. Spavali su kao male bebe, Hana Marinić, 7. razred, OŠ Sirač, mentorica: Suzana Hunjak

RADIJSKA EMISIJA

1. Klima opasno, klima, autorice: Lora Faletar, Lara Novak, Lucija Vrdoljak, 7. razred, OŠ Rovišće, mentorica: Davorka Jug

ŠKOLSKI LIST

1. Pupoljci, urednica: Gita Lovrić, uredništvo: Nika Andrić, Numbi Kasongo, Lucija Knežević, Mia Kovačević, Ariana Modrić, Patricia Poljak, Tara Tomašević, Zara Tukerić, 7. razred, IV. osnovna škola Bjelovar, mentorica: Zvjezdana Barila                                                                                                                                                        c)   dramsko-scensko stvaralaštvo

POJEDINAČNI NASTUP – izravno se upućuje jedna točka

V. Matula, B. Kovačević, R. Šušković Stipanović: Munchhausen (monolog),

izvodi: Pavle Galić, 7. razred, I. osnovna škola Bjelovar, mentorica: Mirjana Ištef

SKUPNI NASTUPI – državni izbornik odgledat će sve skupne točke županijske  smotre LiDraNo 2023. u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, Virovitičko-podravskoj i Koprivničko-križevačkoj županiji te će dvije točke, prema propozicijama Smotre,  biti upućene na državnu razinu smotre LiDraNo 2023.

ČESTITAMO SVIM UČENICIMA ČIJI SU RADOVI PREDLOŽENI ZA DRŽAVNU SMOTRU LiDraNo 2023. KAO I NJIHOVIM MENTORIMA!

Čestitamo svim sudionicima Županijske smotre LiDraNo 2023. jer su nas svojim radovima oplemenili, poučili, dotaknuli nam dušu, učinili ponosnima!

Na samom kraju Županijske smotre LiDraNo 2023. učenici i njihovi mentori uputili su se u Turističko-ugostiteljsku i prehrambenu školu Bjelovar gdje ih je dočekao ručak. Hvala!

Hvala svim učiteljima IV. osnovne škole Bjelovar i našem tehničkom osoblju koji su svojim radom doprinijeli da organizacija Smotre bude uspješna.

tekst napisala: Željka Kalabek

objavio: Danka Jarić   datum: 3. 3. 2023.

Održan Županijski LiDraNo 2023.

Prijedlozi za državnu razinu smotre LiDraNo 2023.:

1. literarno stvaralaštvo – predložena su četiri literarna rada

b. novinarsko stvaralaštvo

SAMOSTALNI NOVINARSKI RADOVI – predložena su tri rada

RADIJSKA EMISIJA

ŠKOLSKI LIST

POJEDINAČNI NASTUP – izravno se upućuje jedna točka

V. Matula, B. Kovačević, R. Šušković Stipanović: Munchhausen (monolog),

tekst napisala: Željka Kalabek

objavio: Danka Jarić   datum: 3. 3. 2023.