Eko projekt - Prehrambene navike učenika 8. razreda

Naša škola prijavila se na natječaj tvrtke DM pod nazivom Ekologija i zdrava prehrana. U okviru zadane teme osmislili smo projekt kojem je bio cilj ispitati prehrambene navike učenika 8. razreda te ukazati na važnost zdravih prehrambenih navika i prema potrebi utjecati na njihovo poboljšanje. Ovdje možete saznati više o projektu i rezultatima.

Suvremeni ubrzani tempo života u znatnoj mjeri utječe na prehrambene navike mladih i njihovih obitelji, a što se često puta odražava u neredovitom uzimanju obroka, pretjeranoj ili premaloj količini obroka, prehrani obilatoj mastima ili šećerom u kombinaciji s nedovoljno kretanja i višesatnog sjedenja uz kompjutor ili televizor, nedovoljnom konzumiranju namirnica, bogatih vitaminima, mineralima i sl. To nas je potaknulo da u dva razredna odjela 8. razreda provedemo anketu o prehrambenim navikama učenika osmaša i po potrebi da utječemo na poboljšanje tih navika.

Između ostalog, nastojali smo doznati odgovore na sljedeća pitanja:

1) Doručkuju li učenici redovito?

2) Konzumiraju li dovoljno voća odnosno povrća?

3) Piju li dovoljno mlijeka?

4) Uzimaju li obroke redovito i u približno isto doba dana?

5) Znaju li učenici dovoljno o zdravoj prehrani ili trebaju svoja znanja o tome poboljšati?

6) Hrane li se učenici zdravo?

Rezultati su pokazali da 35 % učenika ne doručkuje redovito, a samo 35 % učenika ima pet obroka dnevno. Zadovoljavajuće je što u prosjeku učenici konzumiraju voće dva puta dnevno dok 57 % učenika svakodnevno konzumira povrće. Međutim, učenici u prosjeku piju premalo mlijeka, tek jednu čašu dnevno (40 % odgovora), a znamo da je dnevna potreba djece za mlijekom kod djece barem pola litre. Jako je važno da ručak i drugi obroci budu u pravilnim razmacima te otprilike uvijek u isto doba dana. Rezultati pokazuju da 60 % učenika ruča u otprilike isto doba dana. Poželjno je da večera bude najkasnije do 19 sati, ali iz rezultata se primjećuje da ukupno 44 % učenika večera oko 20 sati ili poslije. 90 % učenika navodi da zna dovoljno o zdravoj prehrani. U školskoj kuhinji hrani se svega 43 % anketiranih. Poznato je da problemi sa spavanjem mogu utjecati na zdrave navike kao što su redovito doručkovanje i svakodnevno kretanje te takvih problema prema anketi ima 26 % učenika. Kad je riječ o zdravoj prehrani, 60 % učenika procjenjuje kako njihovu prehranu treba poboljšati, a 38 % anketiranih smatra kako je njihova prehrana zdrava.

Učenici raspravljaju o piramidi zdrave prehrane

Kako biste vidjeli cjelokupne rezultate ankete, pomaknite se na dno stranice i kliknite na dokument Rezultati ankete - Prehrambene navike učenika 8. r.

objavio: Mario Horvat   datum: 8. 3. 2011.

Eko projekt - Prehrambene navike učenika 8. razreda

Između ostalog, nastojali smo doznati odgovore na sljedeća pitanja:

1) Doručkuju li učenici redovito?

2) Konzumiraju li dovoljno voća odnosno povrća?

3) Piju li dovoljno mlijeka?

4) Uzimaju li obroke redovito i u približno isto doba dana?

6) Hrane li se učenici zdravo?

Učenici raspravljaju o piramidi zdrave prehrane

objavio: Mario Horvat   datum: 8. 3. 2011.