Kęstutis Kasparavičius u Bjelovaru i našoj školi

Kako nastaju "leteće knjige" i koje su tajne njegova zanata,      najmlađima će pokazati trenutno najbolji litavski ilustrator dječjih knjiga Kęstutis Kasparavičius tijekom svog posjeta Hrvatskoj od 8. do 11. travnja 2019.

Književni susreti s osebujnim autorom i radionice ilustriranja osim u Zagrebu, prvi puta će se održati u Bjelovaru, Karlovcu, Bariloviću i Čakovcu, a namijenjeni su učenicima osnovnih škola i knjižnica koje sudjeluju u međunarodnom projektu Naša mala knjižnica.

Kęstutis Kasparavičius poznat je diljem Europe, te na Dalekom istoku i Južnoj Americi. Dobitnik je brojnih uglednih međunarodnih nagrada i priznanja, a član je IBBY-jeve "Časne liste" na kojoj se nalaze ponajbolji suvremeni pisci, ilustratori i prevoditelji za djecu. Kao član, izabran je da napiše ovogodišnju Poruku djeci svijeta koja je posvećena Međunarodnom danu dječje knjige.

Dolazak Kestutisa Kasparavičiusa u Hrvatsku organizira izdavačka kuća Ibis grafika koja je do sada na hrvatski jezik prevela i izdala 12 njegovih knjiga. Posljednja, Lijenozemska, objavljena je u sklopu međunarodnog projekta Naša mala knjižnica koji se provodi u cilju poticanja kritičkog čitanja među djecom predškolske i školske dobi.

Kęstutisov predstojeći posjet učenicima bio bi nezamisliv bez pomoći prevoditeljice Mirjane Bračko, koja je posvećena Litvi i litavskoj književnosti već punih dvadeset godina i koja je na hrvatski jezik prevela sva njegova dosad objavljena izdanja. Uz Kęstutisa i Mirjanu, u pratnji sudjeluje i Saša Krnic u ime izdavačke kuće Ibis grafika.

RASPORED GOSTOVANJA:

PONEDJELJAK, 8.4.
10.00 – 13.15 h
IV. osnovna škola Bjelovar
Poljana dr. Franje Tuđmana 1, Bjelovar

Program u Bjelovaru:
10h Produženi boravak IV. OŠ Bjelovar - likovna radionica Kestutisa s učenicima
11h završetak likovne radionice
11.05-11.20h Kulturni program učenika IV. OŠ Bjelovar - kulturni program naših tamburaša i fokloraša između radionice i susreta:
Mlađi (učenici 1.razreda) će pokazati jednu bilogorsku tradicijsku igru Lončić, a zatim će otpjevati i otplesati dvije pjesmice Tko je moje guske krao i Škanjec.
Stariji (učenice 3.i 4. razreda) plesat i pjevat će bilogorske tradicijske pjesme Ajte cure i Mlada snaša.
Njima će se priključiti starija dramska skupina koja će odglumiti 5 minuta predstavu Cijeli svijet je pozornica od Shakespearea na hrvatskom i engleskom jeziku s kojom su nastupali na LiDraNu.
11.25-12.15h Književni susret s autorom
Rastanak i odlazak na Dječji odjel
12.40-13.30h Književni susret na Dječjem odjelu za vrtićance i učenike 1. i 2. r. drugih škola
13.30-14.00h Razgled užeg centra grada

Program gostovanja autora kao i projekt Naša mala knjižnica sufinanciran je sredstvima Europske unije Kreativna Europa – potprogram Kultura: manji partnerski projekti (Small Scale Cooperation Projects).

objavio: Vanja Domladovac   datum: 24. 3. 2019.

Kęstutis Kasparavičius u Bjelovaru i našoj školi

RASPORED GOSTOVANJA:

PONEDJELJAK, 8.4.
10.00 – 13.15 h
IV. osnovna škola Bjelovar
Poljana dr. Franje Tuđmana 1, Bjelovar

Program u Bjelovaru:
10h Produženi boravak IV. OŠ Bjelovar - likovna radionica Kestutisa s učenicima
11h završetak likovne radionice
11.25-12.15h Književni susret s autorom
Rastanak i odlazak na Dječji odjel
13.30-14.00h Razgled užeg centra grada

objavio: Vanja Domladovac   datum: 24. 3. 2019.